darmowa dostawa materace KOŁO

 Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Poradnik

Materac dla alergika. Jaki materac jest najlepszy dla alergika?

16 luty 2024

Dla osób cierpiących na alergię, sypialnia jest bardzo istotnym miejscem, gdyż śpiąc spędzamy w niej dużo więcej czasu niż w innych pomieszczeniach w domu. Bardzo ważna w tym przypadku jest upewnienie się, że zarówno pościel jak i materac, na którym śpimy jest wolny od alergenów, kurzu, zarodków pleśni.

Rodzaje alergenów, których powinniśmy unikać w materacach dla alergików

Pleśń

Zarodki pleśni są obecne w wielu miejscach zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Pleśń jest rodzajem grzyba, jego zarodki są niewidoczne gołym okiem mają 2-5 mikronów i ze względu na swoją lekkość bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Pleśnie uwielbiają środowisko kwaśne, wilgotne i ciepłe. Najlepiej im się wiedzie w temperaturze 20-30 st. C. Nie sama pleśń jest dla nas szkodliwa, tylko produkty jej przemiany materii, czyli trujące mikotoksyny.
Objawy uczulenia: pokrzywka, swędzenie, kichanie, łzawienie / zaczerwienienie oczu.

Kurz i roztocza

Kurz zawiera aż 30 substancji uczulających, ale najbardziej niebezpieczne są roztocza. Odchody tych pajęczaków mają właściwości silnie uczulające. Roztocza lubią ciepło z tego też powodu pojawiają się głównie w pościeli i materacu, żywiąc się złuszczonym naskórkiem człowieka. W odchodach roztoczy znajduje się białko, które u alergików wywołuje uczulenia w postaci łzawiących i spuchniętych oczu, drapania i swędzenia w gardle i nosie, kataru, kaszlu, a nawet trudności w oddychaniu. Mogą pojawić się ataki kichania (zwykle wcześnie rano).


Rodzaje materaców i ich właściwości antyalergiczne

Materace z dodatkiem włókna kokosowego, trawy morskiej itp.

Materace kokosowe oraz inne awierające surowce naturalne , np.  końskie włosie, wełna, trawa morska zdecydowanie nie są polecane dla alergików. Najlepiej jak do produkcji materaca nie używano w ogóle składników naturalnych pochodzenia zwierzęcego, gdyż tworzą one doskonały klimat dla rozwoju roztoczy pleśni i grzybów.
Pokrowce z dodatkiem naturalnych surowców również nie są zalecane dla osób wrażliwych na alergeny, gdyż mają małą odporność na zabrudzenia, zbierają kurz, nie mają właściwości antystatycznych i trudniej je doprać. Jedynym naturalnym surowcem zalecanym dla alergików jest bawełna i naturalny lateks.

Materace kieszeniowe, bonelowe

Rdzeniem materaca kieszeniowego lub materaca bonelowego jest sprężyna (bonelowa lub kieszonkowa) przykryta z obu stron płytami piankowymi lub lateksowymi. Materace te nie są zalecane dla alergików, gdyż mają dużo wolnej przestrzeni w środku. Efekt jest taki, że naskórek przenika przez wierzchnią warstwę i zbiera się w środku materaca, co w połączeniu z potem może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.

Materace piankowe

Materace piankowe  są wykonane z pianki wysokoelastycznej, np. typu kaltshaum lub z pianki termoelastycznej. w/w pianki są środowiskiem zdecydowanie mniej przyjaznym dla rozwoju roztoczy, więc mogą być stosowane przez alergików. Ponadto istnieją specjalne pianki antybakteryjne, które są dedykowane alergikom.

Zobacz materace piankowe dla alergików:

Materace lateksowe

Materace lateksowe są zdecydowanie najlepszym typem materaca dla osoby cierpiącej na alergię, nie zbiera kurzu, nie rozwijają się w nim roztocza, nie gromadzi naskórka ani potu.
Materace lateksowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików. Lateks jest najbardziej hypoalergicznym tworzywem używanym do produkcji materaców, ponieważ tworzy niesprzyjające środowisko dla rozwoju alergenów.

Zobacz materace lateksowe dla alergików:


Wybór pokrowca na materac dla alergika

Wybierając materac dla alergika warto zastanowić się nad właściwościami pokrowca. Wiodący producenci na rynku, np. M&K Foam - Materace KOŁO umożliwiają wybór rodzaju i właściwości pokrowca na materac. Sprawdź skład pokrowca oraz jego właściwości pod kątem alergii, które posiadasz.

Polecane pokrowce na materac dla alergika
Pokrowiec Amicor

Pokrowiec z włóknem Amicor to rewelacyjny wybór dla alergików.  Włókna Amicor spełniają dwie funkcje: przeciwbakteryną oraz przeciwgrzybiczną. Irgasan zawarty we włóknie Amicor zapobiega rozwojowi bakterii oraz niweluje przykry zapach potu. Amicor jest gwarancją świeżości i komfotu po przebdzeniu. Zobacz więcej question mark2

Pokrowiec SILVER ACTIVE

Srebro jest najskuteczniejszym środkiem przeciwbakteryjnym. Zastosowanie jonów srebra zapewnia wysoką higienę snu. W tkaninie pokrowca Silver Active i Silver LUX wszyta jest srebrna nić, która oprócz walorów estetycznych działa antybakteryjnie oraz rozładowuje ładunki elektrostetyczne sprawiając, że pokrowiec materaca jest antystatyczny - nie elektryzuje się. Zobacz więcej question mark2

Pokrowiec TENCEL (LUX, Caro)

Tencel to nowoczesne i rewolucyjne włókno, które dzięki fibrylom (małym "włoskom") zyskuje wyjątkowe właściwości.   Tencel jest włóknem delikatnym jak jedwab, mocnym jak poliester, chłodnym jak len, ciepłym jak wełna i bardziej chłonnym od bawełny.  Zobacz więcej question mark2

Pokrowiec COTTON LUX

Tkanina bawełniana wykorzystana w pokrowcu Cotton powstaje z włókien otaczającej nasiona bawełny. Jest to jedna z najbardziej popularnych tkanin w przemyśle włókienniczym ale nie tylko. Z bawełny wytwarzane są między innymi materiały opatrunkowe, sieci rybackie, filtry do kawy, papier (banknoty dolarowe, a także ekskluzywne materiały piśmienne). Wszechstronne zastowowanie bawełna zawdzięcza swoim właściwościom.


Pielęgnacja materaca dla alergika

Aby materac służył nam prze wiele lat należy dbać o jego higienę.

  • Należy często prać pokrowiec materaca.

  • Można również czyścić wnętrze materaca przy użyciu pary wodnej, jednak do przeprowadzania tego typów zabiegów nadaje się tylko materac lateksowy, gdyż tylko jego wkład można wysuszyć przed ponownym użyciem, w innym przypadku, np. materaca piankowego narazimy się na rozwój pleśni.


Podsumowanie: na co zwrócić uwagę kupując materac dla alergika?

  • Należy zwrócić uwagę na wypełnienie materaca i wybrać takie, które nie gromadzi kurzu, potu i w którym nie rozwijają się grzyby najlepiej materace piankowe lub materace lateksowe

  •  Należy wybierać materac, który ma zdejmowany pokrowiec przeznaczony do prania.

  • Pokrowiec powinien być antystatyczny, nie powinien gromadzić kurzu, ani włókien z surowców naturalnych, np. pokrowiec na materac Silver Active

 Ten artykuł znaleziono wpisując w wyszukiwarce: 

  • materace dla alergika
  • najlepszy materac dla alergika
  • materac na alergię
  • materac alergia
  • materace lateksowe

Może Cię zainteresować również:

Materac twardy czy miękki? Jaki powinien być materac?

Dotykanie materaca jest najczęstszą metodą określania jego twardości podczas zakupu. Niestety metoda ta kompletnie nie jest w stanie nam odpowiedzieć, czy dany materac posiada twardość odpowiednią dla naszego ciała.  ...

materac dla dziecka

Jak wybrać materac dla dziecka - 5 kroków

Wybór materaca dla dziecka często przysparza rodzicom wielu problemów. Dziecko w początkowej fazie swojego życia spędza większość czasu w łóżku ...

materace do spania
dowiedz się więcej

Materace do spania - 10 mitów

W potocznej świadomości krązy wiele mitów związanych z materacami. Niestety nieprawdziwe informacje często są powtarzane przez znajomych lub w internecie. ...