darmowa dostawa materace KOŁO

 Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Jak wybrać materac? Czym się różnią materace do spania?

Jak wybrać materac? Czym tak naprwadę różnią się materace do spania poza ceną? Przeszukując strony internetowe z ofertami materaców do spania zapewne niejednokrotnie zadałeś sobie to pytanie. Każdy z nas chce spać na wygodnym, najlepszym matercu ale jak go wybrać? Jakie są wady i zalety poszczególnych typów materaców? A może zadajesz sobie pytanie  jakie w ogóle są typy materaców i jakie różnice między nimi? W trakcie poszukiwań najlepszego materaca pytania  często zaczynają się mnożyć i potrafią przyprawić o zawrót głowy. 

Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pozwoli Ci poznać zalety i wady różnych typów materaców i sprawi, że decyzja o zakupie materaca będzie łatwiejsza. Dowiesz się jak wybrać materac.

ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA TEKSTU więcej...

jak wybrać materac - poradnik materace KOŁo

Jak wybrać materac - rodzaje materaców do spania

Materace do spania  różnią się ze względu na wypełnienie w nich zastosowane. Większość producentów w tym M&K FOAM - materace KOŁO produkuje więcej niż jeden typ materaca, gdyż upodobania klientów ich oczekiwania i budżet są zróżnicowane. Wybierzesz zupełnie inny materac, gdy szukasz materaca na kilka nocy w roku, np. do domku letniskowego, niż gdy decydujesz się na zakup materaca, który ma służyć Ci codziennie przez wiele lat.

Materace do spania dzielimy na kilka podstawowych typów:


Materace do spania sprężynowe (bonelowe)

sprezynaTego typu materace znane są od dawna. Kiedyś tapicerzy przykrywali wierzch sprężyn cienką warstwą pianki poliuretanowej, która miała stanowić warstwę izolacyjną między zastosowanym wewnątrz drutem, a ciałem człowieka. Z czasem, niestety słabej jakości pianka nie wytrzymywała ciągłej eksploatacji i sprężyny przebijały tapicerkę wydostając się na zewnątrz.
Obecnie sprężyny w materacach bonelowych pokrywane są warstwą ochronną, która zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz, taka warstwa często wykonana jest z filcu, włókna kokosowego, trawy morskiej, nierzadko połączonej z pianką poliuretanową. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka).


Ciekawe: Sprężyny w materacech bonelowych są ze sobą połączone w zwoje. Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Największą sprężystość mają materace 5-cio zwojowe.

Ważne: Decydując się na materac bonelowy, należy zwrócić uwagę na jakość i średnicę drutu. Średnica drutu 2,2 mm powinna nas zadowolić, a jakość wykorzystanego drutu powinna być potwierdzna certyfikatem ISO 9001

 
Zalety   Wady 

 

➕  Największą zaletą materaców  bonelowych, jest ich   cena. Materac  ze  sprężyn bonelowych można kupić za  stosunkowo niewielką  cenę.

➕ Materac bonelowy jest  stosunkowo twardy, (szczególnie w  przypadku, gdy warstwa ochronna jest  wykonana z włókna  kokosowego), trzeba pamiętać, że dla jadnych jest to zaletą, dla innych wadą.

                                          

 ➖ Materace z wkładem ze sprężyn bonelowych mają bardzo małą elastyczność punktową, co  oznacza, że pod ciężarem śpiącej osoby odkształca się cała powierzchnia materaca w kierunku  do najcięższego miejsca. Powodem są połączone ze sobą sprężyny. Takie rozwiązanie jest  mało  komfortowe – materac nie dopasowuje się do kształtu ciała. Ma to niemały wpływ na  komfort  snu, szczególnie jeśli śpimy z partnerem



 

Materace bonelowe:


Materace do spania kieszeniowe 

sprezyny kieszenioweMaterace kieszeniowe, są inną kategorią materacy sprężynowych. Sprężyny w materacach kieszonkowych mają mniejszą średnicę, niż w materacach bonelowych i są w kształcie walca. 
Nazwa materace kieszeniowe, pochodzi od specjalnych kieszonek z tkaniny, w których umieszczone są pojedyncze sprężyny. Dzięki kształtowi sprężyn i umieszczeniu ich w osobnych kieszonkach każda ze sprężyn pracuje niezależnie. Powoduje to, że materac jest bardziej elastyczny i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Materac kieszeniowy pozwoli bardziej "wypukłym" częściom ciała - jak np. biodra czy ramiona - zapaść się głębiej w materac, zwiększając komfort snu i sprawiając, że kręgosłup będzie ułożony w naturalnej linii niezależnie od tego, czy śpimy na wznak, czy na boku.

 

Ciekawe: Im więcej sprężyn w materacu, tym jest on bardziej elastyczny. Ilość sprężyn ma wpływ na lepsze dopasowanie się podłoża do kształtu ciała i odwzorowania figury śpiącego na powierzchni materaca. Materace kieszonkowe z bardzo dużą ilością niewielkich sprężyn określa się mianem „multipocket”.

Ważne: Przy zakupie materaca kieszonkowego należy zwróć uwagę na materiał, którym okryte są sprężyny (tzw. rodzaj obłożenia). Pianki poliuretanowe są względnie tanie ale nietrwałe (potrafią się wygniatać), pianki lateksowe są bardziej elastyczne i trwalsze, co powoduje jeszcze lepsze dopasowanie materaca.

 
Zalety   Wady 

Materac kieszonkowy ma dobrą elastyczność. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i dobrze podpiera kręgosłup dbając, by został zachowany jego anatomiczny kształt.

➕ Materac kieszonkowy stanowi dobre rozwiązanie dla dwojga osób śpiących na jednym materacu. Sprężyny umieszczone w kieszonkach nie przenoszą ruchów materaca spowodowanych zmianą pozycji partnera. Wszystkie sprężyny pracują niezależnie.

                                          

 

 ➖Materace kieszonkowe są stosunkowo ciężkie. Powoduje to duża ilość sprężyn wykonanych z grubszego (wysokogatunkowego) drutu. Problem zatem może stanowić regularne przewracanie materaca na drugą stronę (zalecane raz na 6 mies.), przesuwanie łóżka z położonym nań materacem, lub podnoszeniem stelaża w celu schowania pościeli do skrzyni łóżka.

Materace kieszonkowe raczej nie są zalecane do stelaży ruchomych, w których podnoszony jest zagłówek lub zanóżek. Przede wszystkim są za ciężkie i mogą powodować, że korzystanie z mechanizmu będzie utrudnione. Ponadto Materace kieszonkowe nie powinny być zginane, gdyż grozi to odkształceniem sprężyn.


Materace kieszeniowe:

Cena: 950,00 PLN 760,00 PLN
Cena: 1066,00 PLN 852,80 PLN
Cena: 1152,00 PLN 921,60 PLN
Cena: 1436,00 PLN 1148,80 PLN
Cena: 2944,00 PLN 2355,20 PLN
Cena: 2573,00 PLN 2058,40 PLN
Cena: 1873,00 PLN 1498,40 PLN
Cena: 1436,00 PLN 1148,80 PLN
Cena: 2673,00 PLN 2138,40 PLN
Cena: 1300,00 PLN 1040,00 PLN
Cena: 1137,00 PLN 909,60 PLN
Cena: 1184,00 PLN 947,20 PLN
Cena: 1177,00 PLN 941,60 PLN

 


Materace  do spania leteksowematerace lateksowe

Wypełnienie materaców lateksowych stanowi naturalny kauczuk pozyskany po procesie wulkanizacji naturalnego mleczka kauczukowego. Naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem pozyskanym w sposób syntetyczny. Dzięki temu procesowi uzyskuje się wyjątkowo trwały wkład materaca. Wykonanie wkładu materaca lateksowego z pianki kauczukowej jest gwarancją trwałości i sprężystości wielokrotnie większej niż ma to miejsce w przypadku zwykłych pianek poliuretanowych.

 

Ważne:  Zwróć uwagę, czy materac lateksowy jest wykonany z lateksu syntetycznego, czy z naturalnego lateksu. Materac z naturalnego lateksu jest zdecydowanie lepszy jakościowo.

 
Zalety   Wady 

 

➕  Materace lateksowe idealnie nadają się do współpracy ze stelażami o regulowanej wysokości (regulacja ręczna lub elektryczna).

➕ Podobninie jak materac kieszonkowy, materac lateksowy doskonale amortyzuje ruchy śpiącego partnera, likwiduje zjawisko „bujania się” osoby śpiącej obok.

Dzięki wysokiemu stopniowi elastyczności punktowej, materace lateksowe zapewniają doskonałe dopasowanie do kształtu ciała śpiącej na nim osoby, a przez to właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

Wkład lateksowy jest trwały i odznacza się wysoką odpornością na odkształcenia „wygniatanie” .

➕ Dobre rozwiązanie dla dwóch osób śpiących na jednym materacu- lateks nie przenosi ruchów "wiercącego się" partnera

 

  ➖ Wysoka cena.

 





 

Materace lateksowe:


Materace do spania z pianki wysokoelastycznej

Mianem pianki wysokoelastycznej określa się pianki najnowszej generacji. Pianka Kaltshaum lub Cold Foam, to pianka zimnotłoczona, którą stosuje się jako wewnętrzną warstwę materaca, gdyż posiada doskonałe właściwości nośne.
Materace piankowe  są często profilowane ( nacinane) by uzyskać 3, 5 lub 7 stref twardości. Kanały wzdłużne i poprzeczne materaca oprócz różnej twardości zapewniają również doskonałą cyrkulację powietrz, co zapobiega przegrzaniu organizmu oraz niweluje pocenie się w nocy.

 Pianka wysokoelastyczna idealnie komponuje się z piankami lateksowymi lub zimnotłoczonymi. Dzięki takiemu połączeniu materac uzyskuje unikatowe właściwości. Różne typy pianek i lateksu łączy się na etapie produkcji lub najczęściej, poprzez łączenie dwóch warstw pianek w przeróżny sposób.

 Ważne: Podczas zakupu należy przyjrzeć się gęstości pianki. Gęstość jest wyrażona w kg/m3. Im wyższa gęstość, tym lepsza jakość pianki, wyższa trwałość i lepsze podparcie. Zwróć uwagę, czy materac jest na pewno z pianki wysokoelastycznej, czy jest to jednak zwykła gorszej jakości pianka poliuretanowa T. 

Zalety   Wady 

 

➕ Materac z pianki wysokoelastycznej dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, dobrze podpiera kręgosłup zachowując jego anatomiczny kształt , zapewnia zdrowy wypoczynek.

Pianka wysokoelastyczna wspaniele sprawdza się w jako miękkie przykrycie sprężyn kieszeniowych. Sprężyny zapewniają dobrą nośność i podparcie kręgosłupa, pianka powoduje, że kontakt ciała z materacem jest przyjemny.           

Materac z pianki wysokoelastycznej doskonale przepuszcza powietrze dzięki otwartoporowatej strukturze komórkowej

Niewielka masa własna.

➕ Materac z pianki wysokoelastycznej jest dobrym rozwiązaniem do stelaży regulowanych.

➕ Trwałość pianki wysokoelastycznej jest o 40% większa od pianek konwencjonalnych o tej samej gęstości.

 

➖  Pianki wysokoelastyczne delikatnie utleniają się wraz z wiekiem, co powoduje zmianę ich koloru "żółkniecie" jednak nie wpływa to na ich walory użytkowe.

 

Materace piankowe wysokoelastyczne:


Materace do spania z pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna zwana inaczej pianką leniwą lub memory. Pianka termoelastycznaPianka zastosowana w materacach termoelastycznych jest termowrażliwa, czyli reaguje na temperaturę ciała. Ciepło ciała przenikając do wnętrza materaca powoduje, że jego powierzchnia mięknie i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zachowując jego anatomiczną budowę podczas snu. Materace z pianką termoelastyczną dopasowują się do potrzeb użytkownika.
Materace termoelastyczne redukują nacisk. Wytworzona pod wpływem temperatury ciała niecka w kształcie ciała powoduje, że śpiąc komfortowo, dużo rzadziej zmieniamy pozycje snu (mięśnie odpoczywają). Nasze ciało szybko się odpręża, co powoduje, że dużo szybciej zasypiamy.

Uwaga: Podczas zakupu materaca termoelastycznego należy przyjrzeć się gęstości pianki. Gęstość jest wyrażona w kg/m3. Za bardzo przyzwoite uznaje się materace o gęstości pianki 45-50 kg/m3, materace z wyższej półki mają gęstość 80 kg/m3. Ważna też jest warstwa pianki termoelastycznej zastosowanej w materacu. Im wyższa tym większy komfort. Warstwa 8 cm to jedna z najwyższych i najberdziejkomfortowych  warstw.

 
Zalety   Wady 

 

➕  Materac z pianki termoelastycznej, dzięki temu, że mięknie pod wpływem ciepła, dopasowuje się do ciała swojego użytkownika, dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia zdrowy odpoczynek.

➕  Pianka termoelastyczna dostosowując się do ciała powoduje, że rzadziej zmieniamy pozycje podczas snu, co powoduje odpoczywanie mięśni.

➕  Dopasowanie materaca do kształtu ciała ułatwia zasypiane.

➕  Zalecany w trakcie rekonwalescencji po urazach oraz dla osób zmagających się ze stanami zapalnymi stawów. Przy stanach zapalnych stawów miejsce chorobowe jest bardziej rozgrzane, co powoduje, że pianka bardziej ugina się i chroni bolącą część ciała.

➕  Doskonały dla kobiet w okresie ciąży i w okresie połogu. Pianka termoelastyczna otula ciało dbając o komfort przyszłej mamy.

➕ Materace termoelastyczne stanowią dobre rozwiązanie dla dwóch osób śpiących na jednym materacu. Pianka termoelastyczna najbardziej (nawet w porównaniu do lateksu i pianki wysokoelastycznej) amortyzyje ruchy "wiercącego się" partnera

 

➖ Pianka termoelastyczna naieco rozgrzewa, dla jednych jest to wadą dla innych stanowi zaletę.



 

 Materace termoelastyczne:

Cena: 2425,00 PLN 1940,00 PLN
Cena: 1416,00 PLN 1132,80 PLN
Cena: 2156,00 PLN 1724,80 PLN
Cena: 1084,00 PLN 867,20 PLN
Cena: 1873,00 PLN 1498,40 PLN
Cena: 1135,00 PLN 908,00 PLN
Cena: 2645,00 PLN 2116,00 PLN
Cena: 2761,00 PLN 2208,80 PLN
Cena: 2606,00 PLN 2084,80 PLN
Cena: 2374,00 PLN 1899,20 PLN
Cena: 2876,00 PLN 2300,80 PLN
Cena: 983,00 PLN 786,40 PLN
Cena: 1606,00 PLN 1284,80 PLN
Cena: 1617,00 PLN 1293,60 PLN


Jak wybrać najlepszy materac do spania?

Czym sie kierować w wyborze materaca?

Czym się róznią wypełnienia w materacach?