darmowa dostawa materace KOŁO

 Infolinia i zamówienia telefoniczne pn.-pt. 10.00 -18.00, sob. 10.00-14.00

Twój koszyk jest pusty

Jaka twardość materaca - przewodnik po twardościach

Gdy kupujesz materac jedną z pierwszych decyzji jaką musisz podjąc to wybór poziomu twardości materaca, który odpowiada Twoim potrzebom. Jednak określenie twardości materaca może być mylące. To, co jedna osoba będzie określała jako komfortowe i miekkie dla kogoś innego może być niewygodne. Odbiór twardości materaca jest subiektywny i zależy od wielu czynników między innymi od sposobu spania i osobistych preferencji. Warto przyjrzeć się bliżej tym czynnikiem, bo wybór nieodpowiedniej twardości materaca może mieć negatywny wpływ na komfort naszego snu.

ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA TEKSTU więcej...twardosc materaca

Krótko mówiąc, twardość materaca odnosi się do tego co czujesz, kiedy po raz pierwszy kładziesz się na nim. Czy nie ugina się pod Tobą i jest sztywny, czy też dopasowuje się i amortyzuje nacisk Twojego ciała. Mimo że indywidualne preferencje są subiektywne, dostępna jest numeryczna skala twardości materaca, która pomaga zrozumieć, czego możesz się spodziewać, gdy leżysz na określonym materacu. Skala oznaczona jest literą "H" (z języka angielskiego "hardness" - twardość) i cyfrą od 1-4, która oznacza poziom twardości. Skala obejmuje cztery typowe twardości materaca: miękki, średnio miękki, średnio twardy i twardy. W tym przewodniku omówimy skalę twardości materaca, poziom twardości materaca oraz ocenę twardości, która najlepiej sprawdza się w przypadku różnych preferencji snu i typów ciała. 

Twardość materaca wykres

Twardość materaca Oznaczenie twardości Twardość materaca Przykładowe modele materaców
Miękki H1 Lekkie osoby do 50 kg, śpiący na boku
Średnio miękki H2 Lekkie osoby do 70-80 kg, śpiący na boku,  śpiący w różnych pozycjach bok/plecy, osoby lubiące bardziej miekkie materace
Średnio twardy H3 Cięższe osoby powyżej 70-80 kg, śpiący na boku, śpiący na plecach, śpiący na brzuchu,  pary
Twardy H4 Ciężkie osoby powyżej 100-120 kg, śpiący na plecach, śpiący na brzuchu


Twardość materaca - co oznacza skala?

Twardość materaca to coś, o czym większość ludzi musi myśleć tylko raz na kilka lat przy zakupie nowego materaca, ale bez odpowiedniego zrozumienia poziomu twardości materaca, zakupy mogą być frustrujące. Co tak naprawdę oznacza „średnio-miękki” w porównaniu do zwykłego „miękkiego”? Czy naprawdę jest duża różnica między „średnio twardym” a „twardym”? Jakie są zalety określonych poziomów twardości materaca?

Rozbiliśmy twardości materaca na różne kategorie, by lepiej opisać właściwości i odczucia wiążące się  z każdym poziomem twardości. Omówimy również wady i zalety poszczególnych twardości materaca - kolejny ważny aspekt w podjęciu ostatecznej decyzji.

Miękki materac - H1

Miękki materac czyli H1 to absolutnie najniższy poziom w skali twardości materaca. Miękkie materace zapewniają najmniejsze podparcie ze wszystkich poziomów twardości materaca. Trzeba zaznaczyć, że bardzo niewiele materaców, jeśli w ogóle, jest rejestrowanych jako H1 w skali twardości. Mniejsze podparcie nie oznacza jednak  żadnego podparcia. 

Miękkie materace doskonale dopasowują się do sylwetki. Oznacza to, że kiedy się na nich kładziesz,  materac dopasowuje się do Twojego ciała i je otulaja. Zapewniaja komfortowy sen osobom do 50 kg wagi, śpiącym na boku i mającym problemy z bólem ramion lub bioder podczas spania na twardszym materacu. Idealne materace dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Luksusowe materiały, które są wykorzystywane do produkcji miękkich materaców, zazwyczaj umieszczają je w wyższej półce cenowej. Materiały takie jak naturalny lateks Talalay tworzą niezwykle miękkie wypełnienie zapewniające wysoki komfort. 


Średnio miękki materac - H2


Oba „średnie” poziomy twardości (średnio miekki i średnio twardy) materaca zapewniają kombinację wrażeń podczas snu dla tych, którzy potrzebują czegoś pomiędzy materacem miękkim a twardym. Średnio miękki materac jest idealny dla osób, które oczekują bardziej miękkiej warstwy, zapewniającej komfort i redukcję nacisku, przy jednoczesnym dobrym wsparciu ze strony rdzenia materaca.  Materac lepiej podpiera ciało niż materac miękki. Średnio miękki materac w skali twardości oznaczony jest jako H2.
 
 Kiedy będziesz leżeć na średnio miękkim materacu, nadal będzie on dopasowywał się do Twojego ciała, ale nie zatopisz się w nim tak głęboko, jak w przypadku materaca  miękkiego.
 

Średnio twardy materac - H3

Średnio twardy materac to bardzo dobra równowaga między komfortem i dopasowaniem do ciała, a podparciem. Osoby preferujące materace o średniej twardości, uważają je za bardzo wygodne, ponieważ stanowią dobre uzupełnienie wszystkich typów łożek, zarówno klasycznych, jak i łożek kontynentalnych. Średnio twardy materac zapewnia duży poziom komfortu, przy jednocześnie dobrym wsparciu ze strony rdzenia. 

Większość materaców uniwersalnych (bez oznaczenia skali twardości) ma średnią twardość. Materace te sprawdzają się w dużej grupie odbiorców pod kątem doboru materaca do wagi, jak i pozycji snu. Są odpowiednie dla osób śpiących na boku, na plecach oraz brzuchu oraz dla tych którzy często zmieniają pozycję snu.

Materace, które mieszczą się w średniej twardości w skali twardości materaca, również mieszczą się w średnim przedziale pod względem ceny, są bardziej przystępne cenowo niż materace bardziej miękkie, ale droższe niż materace twarde, np. z płytą kokosową. Materiały użyte do produkcji średnio twardych materaców są gęstsze i trwalsze, dlatego mają zwykle dłuższą żywotność niż miękkie materace.


Twardy materac - H4

Twarde materace,  zapewniają największe podparcie ze wszystkich dostępnych opcji materaców (i należy zauważyć, że bardzo niewiele materaców, jeśli w ogóle, ma twardość H4). Kiedy leżysz na twardym materacu, w ogóle się w nim nie zapadasz. Warstwy zapewniające komfort i rdzeń podtrzymujący w twardym materacu zostały zaprojektowane tak, aby niemal się w nim nie zagłębiać. Niektórym ludziom się to podoba, podczas gdy inni czują się tak, jakby spali na podłodze.

Twardszy materac może być niewygodny dla osób śpiących na boku, ponieważ twarda powierzchnia spania może uciskać ich kości biodrowe i barkowe. Może to powodować drętwienie, mrowienie, a nawet ból. Wysoki poziom podparcia kręgosłupa w twardym materacu działa jednak dobrze w przypadku cięższych osób (ponad 120 kg)